آینده بانکداری : IOT ، روند صنعت بانکداری خرد (retail) و موبایلی

آینده بانکداری : IOT ، روند صنعت بانکداری خرد (retail) و موبایلی


خدمات بانکداری به مدد اینترنت روز به روز راحتتر می شود و آینده صنعت بانکداری به صورت فزاینده در جهت دیجیتالی شدن در حال رشد است.
خواه درباره آینده بانکداری خرد ، خواه آینده بانکداری موبایلی بحث شود ، فناوری نقش بزرگتری را در تراکنش های روزمره ما به عهده دارد. اینترنت اشیاء (IOT) بخشی از این سیرتکاملی سریع به سوی بانک های آینده است. هم مشتریان و هم موسسات مالی می بایست با این روندهای بانکداری خرد و بانکداری موبایلی خود را تطبیق دهند.
بانکداری خرد (Retail Banking):
بانکها چند دهه است که از یک نمونه اولیه (prototype) وسیله IOT استفاده می کنند: ATM .
به دلیل استفاده گسترده ، ATM ها یکی از تجهیرات عالی IOT بوده اند که با حذف نیاز به انتظار طولانی برای استفاده از خدمات باجه دار در چارچوب شعبه ، بانکها را بسیار اثر بخش تر کرده اند.در سال 2010 ، 2 میلیون دستگاه ATM در دنیا نصب بوده که این تعداد در 2015 به 2.7 میلیون رسیده است.  همراه  این حجم فزاینده ، ویژگیهای امنیتی بیشتر و فانکشن های جدید و ارتباط تصویری و ... نیز ارائه گشته است. این ATM های هوشمند می بایست با کاهش شاغلین مورد نیاز در شعب سنتی، هزینه ها را برای بانکها کاهش دهند. نظر سنجی ها نشان می دهد افراد جوان نسب به افراد مسن بیشتر راغب به استفاده از ATMها بوده اند.
هر چه پیش می رویم ، بانکها بیشتر به سوی فناوری های جدید IOT رو می آورند تا تجربه مشتری را ارتقاء و هزینه ها را کاهش دهند.
مدیران مالی(بانکها) در حال ریختن پول قابل توجهی در این تغییرات فناوری هستند تا بتوانند رقابت شرکت های فناوری[فین تک] را که به صنعت خدمات مالی دست اندازی کرده اند دفع کنند. بررسی های اخیر پی دبلیو سی نشان داد که اولویت انتظارات این مدیران از سرمایه گذاری در حوزه دیجیتال افزایش درآمد موسسات خود و ارتقاء تجربه مشتری است.


بانکداری موبایلی:
شاید هیچ فناوری ای در آینده بیش از موبایل در تراکنشهای مالی تاثیر گذار نباشد. معرفی SMS به عموم مردم راهی را برای بانکداری موبایلی بانکها گشود. اما انفجارکاربرد گوشی های هوشنمد در دهه گذشته بطور اساسی بانکداری موبایلی را به جریان اصلی بدل نمود.
امروزه اپلیکیشن های بانکداری موبایلی، تنها یک امتیاز ویژه در نظر مشتریان محسوب نمی شود. این ها بخشی ضروری از ارتباط مشتری – بانک است و نبود آن می تواند مشتری را به تغییر موسسه مالی خود متقاعد سازد. اما آپ های بانکداری تنها آغاز راه بوده اند. اپل ، سامسونگ ، اندروید ، والمارت و دیگران ، کیف پولهای موبایلی خود را دارند که اجازه می دهد مشتریان به سادگی آن را در گوشی هوشمند  نصب کرده و مورد استفاده قرار دهند. نظر سنجی BI intelligence  از 1500 جوان( نسل وای)نشان داد که 27% آنها از تلفن همراه خود برای پرداخت در یک ماه گذشته استفاده کرده اند. اپلیکیشنهای پرداخت نظیر به نظیر(Peer to Peer) نیز به لطف سهولت در استفاده ترکانده اند. این سرویسها مشتری را از مراجعه به ATM برای دریافت پول نقد بی نیاز می کند ، که نتیجتا یک قدم اضافی از فرآیند پرداخت را حذف می کند.
کسب و کارهای کوچک دارند با فناوری IOT آداپته می شوند و استفاده از دستگاههای پوز موبایلی برای پذیرش کارت های اعتباری و دبیت در حال گسترش است در حالی که در گذشته این امکان فراهم نبود. این فناوری نیاز به پول نقد را کم می کند.
بطور خلاصه ، گوشی های هوشمند سنگ بنای بانکداری موبایلی آینده شده اند، بویژه در میان مشتریهای جوانتر که نبض مالی در دهه های آینده را اداره خواهند کرد .به دیتای حاصل از نظرسنجی BI intelligence از نسل وای توجه نمایید:
- 71% از نسل وای می گویند داشتن اپلیکیشن بانکی بسیار مهم است و 60% معتقد است داشتن اپلیکیشن پرداخت بسیار مهم است.
- 51% می گوید در طول یک ماه گذشته یک خرید از یک وبسایت موبایلی یا از طریق اپلیکیشن موبایلی داشته است.
- 27% در طول یک ماه گذشته در صندوق فروشگاه از طریق موبایل پرداخت داشته اند.

با توجه به این اطلاعات روشن است که بانکها باید منابع قابل توجهی را به سمت پیشنهادات دیجیتالی سوق دهند و اینترنت اشیاء برای انجام درست آن به آنها کمک خواهد کرد.
بانکداری به تحول خود ادامه می دهد همچنانکه اینترنت و IOT به رشد سریع خود ادامه می دهد. تنها آن دسته از مشتریان و موسسات مالی که از این روند عقب نمانند گذشته را پشت سر خواهند گذاشت.

تاریخ درج: 1396/01/15
ارتباط با ما