خودپرداز 724، مادربرد صنعتی

خودپرداز 724، مادربرد صنعتی

کامپیوتر صنعتی:
این نوع کامپیوترها جهت استفاده در محیط های صنعتی ، پر گرد و غبار و با رطوبت بالا مورد استفاده قرار می گیرند . قطعات و مواد بکار رفته در ساخت این کامپیوترها از درجه صنعتی می باشد و تعداد خروجی های آن بیشتر از سیستم های معمولی است . سیستم خنک کاری کامپیوترهای صنعتی معمولا بدون فن است و هیچ گونه ارتباطی با محیط بیرونی ندارد، در نتیجه عمر مفید کامپیوتر صنعتی بالاتر بوده و توان کمتری مصرف می کند.
مادربردهای صنعتی:
اگر بخواهیم در مورد کیفیت و خصوصیات یک مادربرد بررسی بیشتری داشته باشیم، بهتر است بر روی مدار تنظیم کننده ولتاژ متمرکز شویم. وظیفه این مدار دریافت ولتاژ فراهم شده توسط منبع تغذیه ( +12 ولت) و تبدیل آن به ولتاژ مورد نیاز برای پردازنده، حافظه ها و چیپست و دیگر مدارات بکار رفته بر روی مادربرد است. یک تنظیم کننده ولتاژی خوب است که در خروجی ولتاژ خود نویز و نوسانات ولتاژی نداشته باشد و به همین دلیل با فراهم سازی ولتاژی ثابت و پایدار کارکرد صحیح پردازنده و سایر قطعات را سبب می شود.
خازن های مادربردهای صنعتی:
 در مادربردهای صنعتی قطعاتی با طول عمرهای بالا نسبت به قطعات به کار رفته در مادربردهای معمولی به کار گرفته شده است . از این نمونه قطعات می توان به خازن های جامد با طول عمر بالا اشاره کرد که یکی از اصلی ترین قطعات در مدار تنظیم کننده ولتاژ هم می باشد.در شکل زیر نمونه ای از خازنهای Solid در یک مادربرد صنعتی شرکت ASUS نشان داده شده است. 

چوک های مادربردهای صنعتی:
یکی دیگر از قطعات به کار رفته در مدارهای تنظیم کننده ولتاژ در مادربرد چوک است که می تواند از دو جنس ساخته شود، آهن یا فریت. چوک های فریت، ویژگی های بهتری دارند که از این موارد می توان به اتلاف توان کمتردر مقایسه با چوک های آهنی ( 25% کمتر ، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سایت گیگابایت)، تداخل مغناطسی کمتر، و مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی اشاره کرد. در شکل زیر نمونه ای از این چوک ها را در یک مادربرد صنعتی می بینید.

نمونه ای از چوک فریت یک نمونه مادربرد صنعتی

قطعه دیگری که در مدار تنظیم کننده ولتاژ و در قسمتهای مختلف مادربرد استفاده می شود، ترانزیستور ها هستند. همه مادربردها از تراتزیستورهای MOSFET در مدار تنظیم کننده ولتاژ استفاده میکنند، اما برخی ترانزیستورها از بقیه مناسب تر می باشند. بهترین ترانزیستورها آنهایی هستند که دارای حداقل مقاومت در سوئیچینگ (روشن و خاموش شدن) باشند (پارامتری که با نام RDS (on) شناخته میشود). این ترانزیستورها حرارت کمتری تولید می کنند (بنا بر گفته های Gigabyte نسبت به MOSFET های قدیمی 16% حرارت کمتری تولید می کنند) و از لحاظ ظاهری از ترانزیستورهای مرسوم کوچکتر هستند.

نمونه ای از MOSFET با (RDS(on  پایین 
دمای مادربردهای صنعتی:
در برخی از پروژه های صنعتی مانند پروژه های نظامی، حمل و نقل، ردیابی آب و هوا و ... سیستم ها دائما در معرض دمای (شدید) بالا و پایین هستند و یا به طور کلی نوسان می کنند. معمولا دو دسته دمایی برای مادربردهای صنعتی تعریف می شود که آنها عبارتند از: 
1- گستره دمایی معمول  (-20°C ~ 70°C)
2- گستره دمایی شدید (-40°C ~ 85°C) 

مادربردهای خودپردازهای شرکت ایران نارا
دستگاه های هیوسانگ 7600 و 5600 شرکت ایران نارا ویژگی های ذکر شده فوق برای مادربردهای صنعتی را دارا می باشند. همچنین شرکت ایران نارا قصد دارد نسبت به بهینه کردن معماری مادربردها با تکنولوژی روز ، با شرکت های مزرح در دنیا همکاری و اقدام نماید. 

تاریخ درج: 1398/04/29
ارتباط با ما