معرفی فناوری فراریسمانی (Hyper-Threading Technology)

معرفی فناوری  فراریسمانی (Hyper-Threading Technology)

 معرفی فناوری Hyper-Threading در PC ماشین های بانکی شرکت ایران نارا

دراین مقاله میخواهیم فناوری Hyper-Threading Technology)HTT) یا همان فراریسمانی را توضیح دهیم. یکی از روش های افزایش سرعت یک فرایند تقسیم آن به بخش‌های کوچک تر و انجام آن‌ها به صورت همزمان است. این روش موجب افزایش بازدهی کلی پردازنده‌هایی می شود که بیش از یک دستورالعمل یا ترد (thread) را همزمان اجرا می‌کنند.
فراریسمانی یک فناوری اختصاصی شرکت اینتل است که برای بهبود انجام چند دستورالعمل به‌طور همزمان یا پردازش موازی، در پردازنده‌های Atom، core i، Pentium 4، Xeon به کار برده شده است. با این فناوری، وظایف پردازشی به دو دستورالعمل سپرده‌ و هر دو دستورالعمل روی یک هسته پردازش می‌شوند، به عبارتی حجم کار را تقسیم می‌کند.یک پردازنده با قابلیت Hyper-Threading وجود دو عدد CPU را به سیستم عامل القا میکند. در این حالت با وجود اینکه بصورت سخت افزاری یک CPU داریم اما دو عدد Virtual CPU به سیستم عامل شناسانده می شود و سیستم عامل به‌طور همزمان دو رشته عملیاتی را برای آن ها برنامه ریزی میکند. در واقع با اين تکنولوژي سيستم‌ عامل به هر هسته پردازشي به چشم يک دو هسته‌اي نگاه مي‌کند که قابليت پردازش همزمان دو دستورالعمل را دارد. پردازنده با تکنولوژي Hyper Threading از يک پردازنده مشابه بدون اين تکنولوژي 5 درصد بزرگتر است در حالی که حدود 30 درصد سريع‌تر است.


هرچند استفاده از دو دستورالعمل پردازشی روی یک هسته عملکردی نظیر وجود دو هسته‌ی سخت‌افزاری را ندارد، اما موجب سرعت بخشیدن به اجرای برنامه های چند دستورالعملی می شود. برای استفاده از این فناوری هم سیستم عامل و هم CPU باید از این قابلیت پشتیبانی کنند و همچنین سیستم عامل باید برای آن بهینه سازی شده باشد، چون در غیر این صورت باعث کاهش کارایی سیستم خواهد شد. به همین خاطر، اگر از سیستم عاملی استفاده کنیم که هایپرتردینگ را پشتیبانی نمی‌کند، باید این فناوری را غیر فعال کنیم. درحال حاضر پرچم‌دار جدید پردازنده‌های اینتل Core i9-9900K به ۸ هسته و ۱۶ ترد مجهز است و از ویژگی هایپرتردینگ هم پیشتیبانی می‌کند.
 شرکت اينتل در معرفی این فناوری به سه مزيت زیر اشاره کرده است:
- قابلیت اجراي چندين دستورالعمل به صورت هم زمان
- کاهش زمان پاسخگويي و انجام دستور العمل‌هاي دريافتي
- بهبود پشتيباني از کدهاي چند دستورالعملی
• کاربرد این تکنولوژی در دستگاه هیبرید شرکت ایران نارا
همانطورکه در مقاله های قبلی توضیح داده شد، دستگاه هیبرید یکی دیگر از محصولات شرکت ایران نارا است که به تنهایی تمامی خدمات یک شعبه را ارائه می دهد، این دستگاه دارای ماژول دریافت و پرداخت وجه نقد، ماژول دریافت وجه و چک بصورت همزمان، ماژول پرداخت سکه و بسیاری ماژول های دیگر است. در نتیجه زمان انجام تراکنش ها و فرایندهای مختلف نقش بسزایی در کارایی این دستگاه دارد. به همین منظور از فناوری فراریسمانی در سیستم هیبرید استفاده شده است.

تاریخ درج: 1397/09/24
ارتباط با ما