کارت های هوشمند

کارت های هوشمند

دنیای کارتهای هوشمند، طیف وسیعی از راهکارهای هوشمندسازی را فراهم می کند . به عنوان مثال برای پرداخت هزینه غذا بدون استفاده از پول نقد در مراکز آموزشی، مدارس، دانشگاه ها و همچنین کاربردهای تجاری، می توان از این کارتها استفاده های فراوانی کرد. بر خلاف کارت های اعتباری، کارت های هدیه و یا کارت های پرداخت اقساط که دارای یک نوار مغناطیسی معمولی است، کارت های هوشمند از تراشه های ریز پردازنده استفاده می کنند که در معماری 8 ، 16 و 32 بیتی موجود است. قبل از جاسازی این تراشه، یک حفره در کارت پلاستیکی تشکیل شده و سپس طی فرآیندی توسط چسب سرد یا داغ، ماژول میکرو را به سطح پیوند می دهند. محدوده حافظه ذخیره سازی دیتای کارت هوشمند از 300 بایت تا 32000 بایت به زودی به علت پیشرفت تکنولوژی نیمه هادیها ارتقا پیدا خواهد کرد. 
از مزایای کارتهای هوشمند نسبت به کارت های مغناطیسی می توان به موارد زیر اشاره کرد : 
• قابلیت اطمینان بیشتر
• کاهش دستکاری و تقلب، به دلیل مکانیزم های امنیتی بالا
• ظرفیت ذخیره سازی تا 100 برابر افزایش می یابد.
• کارت های هوشمند چند منظوره هستند.
• پیش بینی طول عمر یک کارت هوشمند 10 سال است که در مقایسه با یک کارت مغناطیسی سه برابر شده است.
استاندارد کارت های هوشمند :
اندازه کارت های هوشمند توسط استاندارد بین المللی (ISO 7810) تعیین می شود. این استاندارد همچنین ویژگی های فیزیکی پلاستیک را تعریف می کند ، مانند : 
• تحمل درجه حرارت و انعطاف پذیری
• موقعیت تماس الکتریکی و عملکرد آنها
• چگونگی برقراری ارتباط با دنیای خارج 
تراشه کارت های هوشمند : 
تراشه موجود در کارت های هوشمند مدل های مختلفی دارد اما به طور کلی این تراشه ها یک حافظه EEPROM 32 بایتی یا 32*8 بیتی هستند که ازین مقدار حافظه، 32 بیت آن حافظه محافظت شده است. بخش اصلی حافظه EEPROM قابلیت پاک شدن و نوشته شدن مجدد دارد.

                                                              
کارت های هوشمند ملی :
نسل جدید کارتهای ملی در کشور ما به صورت هوشمند و دارای تراشه های هوشمند هستند که از جمله مهم‌ترین مزایای کارت هوشمند ملی می‌توان به شناسایی در حوزه دیجیتال، امکان تصدیق هویت بر اساس رمز عبور، رمزنگاری و بیومتریک به صورتی که هم کارت، هم صاحب کارت و هم سیستم بهره‌برداری بتوانند دو به دو یکدیگر را تصدیق هویت کنند، پردازش اطلاعات و استفاده کارآمدتر از خدمات دولت الکترونیک اشاره کرد .

                                                            

قابلیت خواندن کارت های هوشمند در خودپردازهای ایران نارا :
کارت خوان خودپردازهای شرکت ایران نارا توانایی خواندن کارت های مغناطیسی و همچنین کارتهای هوشمند که دارای تراشه هوشمند هستند (مانند کارت ملی هوشمند) را داراست. قطعه ای که در شکل زیر ملاحظه می کنید، بخشی از کارت خوان خودپرداز است که توانایی خواندن کارت های هوشمند را فراهم می آورد و هنگام ورود این نوع کارت ها، تراشه هوشمند به صورت کامل خوانده شده و اطلاعات آن قابل نمایش و استفاده برای هر نوع کاربردی است . 

تاریخ درج: 1397/12/11
ارتباط با ما