ایران نارا اولین و تنها ارائه کننده سیستم های تمام مکانیزه طرح صیاد

 ایران نارا اولین و تنها ارائه کننده سیستم های تمام مکانیزه طرح صیاد

طرح صیاد بانک مرکزی مخفف صدور یکپارچه دسته چک بوده و سامانه مکانیزه ای است که هدف آن متحد الشکل شدن چک های تمامی بانکها، بررسی و اعتبار سنجی صادر کننده چک، افزایش امنیت چک ها و شفافیت اطلاعاتی می باشد که در سامانه های بانک مرکزی در دسترس و قابل بررسی است.
مراحل صدور دسته چک صیاد به شرح زیر می باشد:
•  ثبت درخواست دسته چک مشتری در شعبه
•  تائید اولیه درخواست توسط رئیس شعبه
•  ارسال درخواست به سامانه صیاد بانک مرکزی
•  اعتبار سنجی بانک مرکزی توسط سامانه های خود
•  اختصاص شماره یکتا برای هر برگه چک در سامانه صیاد به نام شناسه استعلام
•  ارسال شناسه استعلام های اختصاص داده شده به برگه چکها توسط سامانه بانک مرکزی به مراکز صدور و شخصی سازی دسته چک های بانکی
همچنین سامانه ای برای دریافت کنندگان چک تعبیه می شود که فرد با ارسال شناسه استعلام به آن از میزان اعتبار صاحب حساب چک و اطلاعات پایه وی مطلع گردد.
طرح صیاد در اردیبشهت سال 97 بطور کامل اجرائی شده و تا آن زمان چک های قبلی (غیر صیادی) و صیادی در چرخه بانکی گردش خواهند داشت و از اردیبهشت سال آینده فقط چک های صیادی دارای اعتبار بوده و چک های غیر صیادی می بایست در بانک های صادر کننده آن وصول گردند.
یکی از آیتم های مهم چک های طرح صیاد، درج بارکد آن می باشد که می بایست توسط چاپگرهای با دقت بالا صادر گردد.
شرکت ایران نارا بزرگترین شرکت ارائه دهنده سامانه شخصی سازی دسته چک با استفاده از سخت افزار تمام اتوماتیک شخصی سازی (چاپ چک و صحافی آن) و بهره مندی از سیستم مکانیزه صدور چک با پشتیبانی از سامانه های صیادی بانکها، در این راستا همگام با نظام بانکی کمک شایانی به این سیستم می نماید.
صدور و شخصی سازی دسته چک ایران نارا
دستگاه  CBD2000 یک دستگاه پرینت چک بوده که این قابلیت را دارد چک در ابعاد مختلفی را بصورت تک برگ یا یک دسته چک کامل چاپ نماید. 
تمام این مراحل بصورت اتوماتیک بوده و با قرار دادن کاغذ خام و جلد چک، یک دسته چک کامل تا 50 برگ (شامل چاپ و صحافی) تحویل می دهد.دستگاه  CBD2000 شامل دو محفظه ی کشیدن برگ چک و جلد و صفحه ی سفارش چک است ، همچنین این دستگاه با داشتن پرینتر مخصوص قابلیت چاپ متن و حتی اشکال گرافیکی همچون بارکد دو بعدی(QR Code) را دارا می باشد .
مزایای  CBD2000 : 
1. توانایی چاپ دسته چک با ابعاد مختلف برگ چک که در زیر محدوده ی کاری آن به ازای ویژگی های مختلف مشخص شده است :
• ارتفاع برگ چک: 65-105 mm  
• طول برگ چک:150-270 mm    
• وزن برگ چک:80-140   2^gr/m
• ضخامت برگ چک: 0.09-0.15  mm
2.  صحافی کاملا مکانیزه شامل چاپ بر روی جلد پشت و رو، برگه سفارش و برگه چک با آیتم های مصوب طرح صیاد و نیاز بانک ها 
3. مدیریت سخت افزار صدور دسته چک و امکان توالی چاپ دسته چک ها با حداقل نیاز به کاربر
4.  استفده از پرینتر های جوهر افشان که با جذب در برگه در مقایسه با پرینتر های لیزری که به صورت پودری عمل می کنند ازکیفیت  چاپ بالاتری برخورداربوده و امکان جعل را در برگه های چک از بین برده است  
5.  کاهش محسوس صدا در هنگام چاپ نسبت به چاپگر های سوزنی
6. صحافی اتوماتیک که شامل قسمت منگنه بوده که با هر خشاب آن 5000 منگنه زده شده و سپس بعد از آن بصورت اتوماتیک به قسمت چسب زنی رفته و پس از چسب زدن، چک آماده ی تحویل خواهد  بود. شایان ذکر است که این دستگاه توانایی صحافی تا دسته چک 50 برگی را نیز دارا می باشد
7. وجود سه پرینتر جوهر افشان که دقت بالای آن (300 dpi) باعث چاپ بسیار تمیز و دقیق بوده و همچنین این پرینتر ها توانایی چاپ بارکد دو بعدی( QR Code) را با دقت خیلی بالایی دارند( از جمله مزایای امنیتی طرح صیاد استفاده از بارکد دو بعدی بوده که این دستگاه بصورت اتوماتیک ، توانایی تولید و چاپ آن را داراست)
8.  وجود سنسور تشخیص دوتایی کشیدن (double detector) که بصورت اتوماتیک توانایی رد کردن آن نیز وجود دارد
9. توانایی تشخیص و رد کردن چک های غیر استاندارد بصورت اتوماتیک
10. سرعت بالای دستگاه که می تواند یک دسته چک 20 صفحه ای را تنها در 75 ثانیه چاپ و صحافی نماید
11. امکان اتصال به سامانه صیادی بانکها جهت دریافت درخواستهای متقاضیان دسته چک و اطلاعات شناسه استعلام آنها و ارسال اطلاعات چاپ شده به سامانه بانک

تاریخ درج: 1396/09/28
ارتباط با ما