طرح صیاد چیست !

 طرح صیاد چیست !

بانک مرکزی در دومین گام موثر به منظور ساماندهی به وضعیت چک در کشور، پس از پیاده سازی کامل سامانه چکاوک در سال ۱۳۹۴، به صورت رسمی از سامانه صیاد (سامانه صدور یکپارچه دسته چک) رونمایی نمود.
این طرح به منظور رفع مشکلات فعلی کاربری چک پیاده ‌سازی شده است و اجرای آن در دو بعد شکلی و فرآیندی، تحولات مهمی از جمله اعتبارسنجی یکپارچه، کنترل دقیق اهلیت متقاضی دسته چک پیش از صدور، استعلام وضعیت عملکرد صادرکننده چک توسط گیرنده آن، استانداردسازی ابعاد، جانمایی اقلام اطلاعاتی و ویژگی‌های امنیتی برگه چک  را دربر خواهد داشت.
در طرح صیاد تمامی بانک ها موظف به رعایت دستورالعمل بانک مرکزی در مورد چاپ دسته چک جدید می باشند ، درهمین راستا شرکت ایران نارا که همواره منشاء خدمات موثر در بخش بانکی کشور بوده است محصولی جدید به نام CHEQUE BOOK DISPENER –CBD2000 را به بازار ارایه نموده است .
دستگاه CBD2000  نسبت به مدل قبلی خود یعنی CDB1000 تغییرات چشم گیری از لحاظ کیفیت داشته است و نکته قابل توجه اینجاست که تمامی بانک هایی که محصول CBD1000 را در سالهای قبل از ایران نارا خریداری نموده بودند به راحتی می توانند با درخواست به روزرسانی ، دستگاه خود را به CBD2000 ارتقا دهند و با همان کاربری قبلی در نرم افزار بانکی بدون نیاز به آموزش های مجدد برای کاربران واحد صدور چک  قابل اجرا می باشد.
با توجه به اینکه در سالهای اخیر جهت صدور شخصی سازی دسته چک ، شرکت ایران نارا بیش از 1000دستگاه CBD1000  به بانک های مختلفی به فروش رسانده بود طی قرارداد جدید  به منظور ارتقا و تبدیل به CBD2000 جهت استفاده در طرح صیاد با بانکهایی از قبیل ملت ، سپه ،بانک شهر و غیره..... قرار داد همکاری منعقد نمود.
یکی از قابلیت های مهم دستگاه CBD2000 چاپ بارکد دو بعدی و پرینت فارسی با فونت های مورد نظر بانک می باشد.
ایران نارا  بزرگترین و تنها عرضه کننده مجموعه کامل تجهیزات MICR در ایران می باشد ، این شرکت  در 2 ماه اخیرپس از اعلام بانک مرکزی در خصوص طرح صیاد موفق به اخذ قرارداد فروش با بانکهای ذیل گردیده است .
1.  بانک صادرات ایران 200دستگاه
2.  بانک انصار    100دستگاه
3.  پست بانک   33دستگاه

تاریخ درج: 1396/09/28
ارتباط با ما